Materiał zewnętrzny
Materiał wewnętrzny
Rozmiar
Płeć
Sezon
Kolor
W magazynie
Przy zakupie obuwia dziecięcego należy kierować się nieco innymi wytycznymi niż w przypadku butów dla dorosłych. Rosnąca dziecięca stopa wymaga specjalnej opieki, dlatego poniżej prezentujemy 6 wskazówek, które pomogą w dobraniu odpowiedniego modelu.
Sztywna podeszwa w butach dla dzieci może nie tylko powodować dyskomfort podczas chodzenia, ale również przyczynić się do rozwoju wad postawy.
Problemy z kręgosłupem czy biodrami to tylko ułamek problemów, z którymi może borykać się dziecko w wyniku noszenia obuwia z wyłącznie twardą podeszwą.
Odpowiednia giętkość jest w stanie zapewnić prawidłową pracę rosnącej stopy. Niemniej ważne jest również to, aby podeszwa była antypoślizgowa. To ograniczy upadki i w konsekwencji - ryzyko złamań.
Podeszwa to przykład najważniejszego elementu obuwia, na który powinno się zwracać uwagę podczas wyboru butów dla dziecka. Pozwoli ona ochronić stawy w trakcie przemieszczania się po nierównej nawierzchni.
Dzieci cechują się różnym poziomem samodzielności zależnie od wieku i indywidualnych predyspozycji. Na początku drogi warto stwarzać sprzyjające możliwości do samodzielnego ubrania się - maluch będzie wówczas emanował dumą z okazanej samodzielności, a rodzic zaoszczędzi dzięki temu cenne chwile. Przyda się to także kilkulatkom - wybór modeli wsuwanych lub na rzepy z pewnością zostanie doceniony przez nauczycielki, które pracują w przedszkolu.
To ważny aspekt nie tylko w przypadku obuwia dla dorosłych. Właściwa cyrkulacja powietrza jest też istotna w modelach przeznaczonych dla młodszych użytkowników. Wyściółka wykonana z naturalnych tworzyw pozytywnie wpłynie na komfort użytkowania. Dobre praktyki w zakresie sięgania po wygodne i oddychające obuwie powinny być kształtowane już od najmłodszych lat dziecka.
To opcjonalna wskazówka - właściwą wkładkę możesz zawsze kupić w sklepie ortopedycznym. Chcemy jednak podkreślić, że jest to ważna kwestia przy wyborze butów dla dzieci - w dalszej perspektywie pomoże uniknąć problemów z niepożądanym rozwojem płaskostopia. Warto wybierać modele z delikatnym wybrzuszeniem, które znajdują się w butach od wewnętrznej strony stopy.
Niedopuszczalne jest noszenie zbyt małego lub za dużego obuwia. Pomijając dolegliwości bólowe, które mogą towarzyszyć dziecku podczas noszenia ciasnych butów może to mieć także przykre konsekwencje w dalszym rozwoju małej stopy. Nieprawidłowy chód czy różnego rodzaju schorzenia lub zwyrodnienia to tylko niektóre z drastycznych możliwości. Zaniedbania w tej materii mogą mieć przykre konsekwencje i towarzyszyć dziecku w miarę jego dorastania.
Kałuża, śnieg, zabawy w piasku i błocie - to tylko przykładowe scenariusze z dziecięcych zabaw. Buty dla najmłodszych są narażone na ekstremalne próby. Dlatego też podczas wyboru należy zwrócić uwagę na materiał obuwia. Zamsz, chociaż prezentuje się ładnie - nie sprawdzi się przy dziecięcej eksploatacji. Zdecydowanie lepiej wybierać takie materiały jak skóra lub tworzywa wysokiej jakości, które są łatwe w czyszczeniu.
Przy zakupie butów dla dzieci można wyróżnić 3 najpopularniejsze błędy. Bogatsi o tę świadomość rodzice powinni dokonywać mądrzejszych i bardziej świadomych wyborów podczas zakupów.
Popularyzowanie wiedzy na temat rozwoju dziecięcej stopy oraz jej potrzeb ma duże znaczenie - wybór butów dostosowanych do rozwijającego się dziecka pozwoli uniknąć wykształceniu się wad postawy. Lekkie modele w dopasowanym rozmiarze, wyposażone w zapiętek i wyprofilowaną wkładkę to bezpieczne rozwiązane dla dziecka w każdym wieku.